Talsu Galvenās bibliotēkas arhīva foto; fotogrāfs Andžejs Beļēvičs


Gatis Biezais

(Talsi)

(1975. gada 18. septembris)

sportists, pasaules čempions svaru stieņa spiešanā guļus, uzņēmējs

Dzimis Rīgā vidzemnieku Dagmāras un Gunāra Biezo ģimenē. Māsa Agnese. Kopš triju gadu vecuma Gatis Biezais ar ģimeni dzīvo Talsos.

Pirmos trīs gadus mācījās Talsu astoņgadīgajā skolā[1], pēc tam turpināja smelties zināšanas Talsu 2. vidusskolā. Vieglatlētika iepatikusies jau no pirmās klases, kuru apguva pie skolotāja Ilmāra Pētersona, bet sportiskās iemaņas nopietni attīstīja pie Talsu 2. vidusskolas sporta skolotāja Kārļa Ūsiņa. Gatis Biezais skolas laikā apguva teju visus sporta veidus, tai skaitā slēpošanu, šaušanu, biatlonu burāšanu, karatē, boksu, pauerliftingu.

Pēc vidusskolas absolvēšanas deviņus gadus dzīvoja Talsos, palīdzēja attīstīties ģimenes uzņēmumam “Nieciņš”[2]. Paralēli biznesam, trenējās pauerliftingā pie Talsu 1. vidusskolas[3] sporta skolotāja Georga Lukjanoviča. Ap 2000. gadu sāka piedalīties vietējā līmeņa sacensībās.

No 2002.-2007. gadam studēja Rīgas Starptautiskajā biznesa ekonomikas administrācijas augstskolā, iegūstot bakalaura grādu uzņēmuma vadīšanā. Studiju laikā jaunietis ar sportu tikpat kā nenodarbojās saspringto mācību dēļ, tomēr paguva salaulāties ar mīļoto sievieti Janu.

Pēc studijām atsāka trenēties svaru stieņa spiešanā guļus, atrada domubiedrus un nolēmuši uzrīkot Talsos sacensības. Tās kopā ar sportistu Aivaru Višņevski noorganizēja 2007. gada septembrī. Tā arī aizsāka smagatlētu kustības attīstīšanu un popularizēšanu Talsos.

2010. gadā ieguva Eiropas čempionāta zelta medaļu. Sacensības norisinājās Austrijā, Hornā.

Par Gata Biezā uzvaru Eiropas čempionātā izlasāms žurnālistes Ingrīdas Avotiņas rakstā „Gatis Biezais izcīna Eiropas zelta medaļu”[4]:

„Konkurence bija nopietna, jo tieši šajā svaru kategorijā piedalījās arī pasaules rekordists no Ungārijas, kuram talsenieks jau prātā bija novēlējis zelta medaļu. Bet dzīvē viss notiek savādāk. Tiesneši tiesājuši ļoti stingri, stiprinieki lietoja ļoti specifisku un labu ekipējumu, kuru izmantot ir sarežģīti un neprognozējami. Tā kā Eiropas čempionātā viņš piedalījās pirmo reizi, ceļamo sākumsvaru izvēlējās piesardzīgi – 150 kilogramus. Pirmais sacensību piegājiens izdevās viegli. (...) Nākamais sportista izvēlētais svars bija 160 kilogrami, tas nesagādāja grūtības. Trešajā cēlienā talsenieks pieteica personisko rekordu – 167,5 kilogramus. Tie padevās samērā grūti, bet tika uzcelti. Tas bija uzvarētāja svars, un Eiropas čempiona tituls, tā teikt, bija kabatā. (...) Gatim bija gods nostāties pie savas valsts karoga. Galvenais mūsu stiprinieka prieks bija par to, ka Pasaules Apvienotās pauerliftinga amatieru federācijas emblēmā nu parādījās arī Latvijas karogs.”

2010. gadā ieguva Talsu sporta laureāta titulu.

2011. gadā atkārtoti izcīnīja Eiropas čempiona titulu piedaloties Polijā notikušajās sacensībās.

Tai pašā 2011. gadā divkārtējais Eiropas čempions piedalījās Pasaules čempionātā Rīgā. Ieguva 2 sudraba medaļas – vienu svara stieņa spiešanā guļus ar ekipējumu, otru – bez ekipējuma.

Pirms pasaules čempionāta Vācijā piedalījās Arnolda Švarcnegera rīkotajā turnīrā ASV, kurā izcīnīja 2. vietu.

2012. gada 26. septembrī Vācijas pilsētā Hercbergā norisinājās pasaules čempionāts (WUAP versijā) svaru stieņa spiešanā guļus ar ekipējumu. Gatis Biezais svara kategorijā līdz 82,5 kg izcīnīja zelta medaļu, paceļot 202,5 kg smagu svara stieni. Lai sasniegtu uzvaru, Gatis Biezais gadu mērķtiecīgi trenējās, piedalījās Ivara Cīruļa treniņnometnēs Dobelē. Par šo čempionātu Talsu tīmekļa vietnē izlasāms:[5] 

„Pasaules čempionāts Hercbergā pulcēja sportistus no daudzām pasaules valstīm, tostarp arī Latviju. Sacensības notika četras dienas, kur sportisti sacentās vairākās disciplīnās - svara stieņa spiešanā guļus ar ekipējumu, spēka trīscīņās - piesēdieni ar svara stieni uz muguras, spiešana guļus un svara stieņa vilkšana no zemes. Svara stieņa spiešanā guļus piedalījās septiņi sportisti no Latvijas, iegūstot divas zelta medaļas, divas sudraba un trīs bronzas. Savukārt visi smagatlētikas sporta cienītāji aicināti 20. oktobrī plkst. 11.00 Talsu sporta hallē uz Latvijas kausa izcīņas 14. posmu un Talsu novada atklātais čempionāts svaru stieņa spiešanā guļus bez ekipējuma.” 

2012. gada 18. novembrī svinīgā Talsu novada domes rīkotajā pasākumā ieguva goda titulu “Gada talsenieks”, dāvanā saņemot Talsu pilsētas karogu.

2014. gadā Gatis Biezais GPC Eiropas čempionātā, kas norisinājās Čehijā, izcīnīja 2. vietu svaru stieņa spiešanā guļus bez ekipējuma.

2016. gada 11. jūnijā piepildījās sportista pēdējo piecu gadu sapnis un mērķis – Somijas pilsētā Rovaniemi Eiropas čempionātā trīs reizes laboja pasaules rekordu svaru stieņa spiešanā guļus GPC versijā savā svara kategorijā un vecuma grupā, izcīnot Eiropas čempiona titulu.

2017. gada vasarā GPC Eiropas čempionātā Gatis Biezais atkal bija labākais, izcīnot zelta medaļu un uzstādīdams jaunu pasaules rekordu – paceļot 183,5 kg smagu svaru stieni guļus pozīcijā.

Gatis Biezais ir biedrības “Talsu spēka atlēti” dalībnieks. Kopā ar domubiedriem cītīgi trenējas un uzrāda lieliskus rezultātus valsts līmenī, izcīnot uzvaras un godalgotas vietas spēka trīscīņas un svaru spiešanas guļus sacensībās.

Par sevi 2017. gada sākumā Gatis Biezais saka:

“Mana lielākā bagātība ir mana ģimene – sieva Jana un divas jaukas meitiņas – Marta un Gabriela. Darbojos savā uzņēmumā, veikalā „Nieciņš”, gatavojos nākamajam Eiropas čempionātam un jaunam pasaules rekordam. Turpinu piedalīties Talsu novada komandas spēka trīscīņā ikdienā. Mīlu savu pilsētu Talsus un savu dzimteni Latviju.”[1] kopš 1992./93.māc. gada Talsu pamatskola

[2] Uzņēmums pastāv kopš 1993. gada

[3] kopš 2005. gada Talsu Valsts ģimnāzija

[4] “Talsu Vēstis”, Nr.63 (2010, 3.jūn.), 1.lpp.

[5] Pieejams: www.talsi.lv; arī Talsu TV tīmekļa vietnē: http://www.talsutv.lv/jaunums.php?id=508 


Materiālu sagatavoja Maija Laukmane

Rediģēja Lita Zandberga

Talsu Galvenā bibliotēka

2021

Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta


 .