Andris Dedzis (foto no httpwww.ngtalsi.lvgalleryparamsgroup13997)


Andris Dedzis

(Stende)

(1970. gada 4. decembris)

dzejnieks, novada literāts, mūziķis, bijis Talsu novada domes deputāts un priekšsēdētāja vietnieks

Dzimis Talsos.

Mācījies Stendes pamatskolā, vēlāk Ogres meža tehnikumā. Vēlāk studējis Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā, kur 2004. gadā ieguvis bakalaura grādu uzņēmējdarbības vadībā.

Andris Dedzis raksta dzeju un dziesmu tekstus. Pirmā publikācija ietverta laikraksta literārajā lapaspusē „Avots” 2001. gada 28. aprīlī. Darbi publicēti divos novada literātu dzejas kopkrājumos “Mani kaķi ir zaļi” (2001. gads) un „Laiks kā pulkstenis tikšķ” (2007. gads).

Andris Dedzis grāmatas „Mani kaķi ir zaļi” ievadvārdos par sevi saka:[1] 

"Dzejā es jūtu brīvību un jūtu to ar visu ķermeni. Rakstot dzeju, es redzu pasauli ne tikai tādu, kāda tā ir, bet arī tādu, kādu vēlos redzēt. Dzejai nav robežu. Savos darbos varu raudāt vai smieties, dziedāt vai dejot, darīt visu – iespējamo un arī neiespējamo. Īstā bagātība cilvēkam nav tā, kas izmērāma naudas izteiksmē, bet tieši tā, kas mīt sirdī. Paraugoties uz dzīvi, man liekas, ka tā ir filma, kurā spēlē daudz pazīstamu un nepazīstamu aktieru, un galvenajā lomā esmu es. Mīliet dzīvi, cilvēkus un paši sevi."

2004. gadā iznācis dziesmu disks ar nosaukumu „Dziesmas Talsiem”. Dziesmu tekstu autors un izpildītājs ir Andris Dedzis, bet mūziku radījis  komponists Jānis Pušpurs.

Andris Dedzis ir bijis SIA "Dalmos" tirdzniecības daļas vadītājs. Bijis Talsu Galvenās bibliotēkas datorsistēmas administrators. Andris Dedzis ir bijis arī Talsu novada domes deputāts, kā arī “Jaunais laiks” Talsu nodaļas vadītājs. Bijis arī Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks. Pievienojies draudzē “Dzīvā ūdens straume”. Andris Dedzis ir arī viens no Talsu kērlinga kluba dibinātājiem.[2]

Talsu novada pašvaldības informatīvajā izdevumā “Talsu Novada Ziņas” 2011. gada jūnijā Andris Dedzis par sevi saka:[3] 

"Esmu Andris Dedzis – Talsu novada domes deputāts un domes priekšsēdētāja vietnieks, uzņēmējs, biškopis, dziesminieks un kērlinga fans."

2019. gadā tika izdota grāmata “100+ manas dzimtas personības stāstu Latvijas simtgadei”, kurā iekļauts Andas Dedzes stāsts par savu tēvu – Andri Dedzi. Anda stāsta:[4] 

"Mans tētis Andris Dedzis ir piedalījies dažādos Latvijas neatkarības atjaunošanas pasākumos. Kā vienu minēšu – parakstu vākšanā par Latvijas karoga reabilitāciju. 1988. gada vasarā Arkādijas parkā, Rīgā, notika vairākas sapulces. Tur pulcējās cilvēki, kam sirdī dzima Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana, viņu vidū bija arī mans tētis."

Savai dzimtajai pusei Talsiem Andris Dedzis veltījis skaistus dzejas vārdus, kas pārtapuši mūzikā.[1] Laukmane, M. & Kārkluvalka, I. (atlase un sakārt.). (2001). Mani kaķi ir zaļi. Talsu novada literātu dzejas izlase. 13.lpp.

[2] Talsu kērlinga klubs. Par mums. Pieejams: http://talsicurling.lv/public/about_us [sk. 30.09.2020.].

[3] Talsu Novada Ziņas (2001. gada jūnijs), 2.lpp.

[4] Ankmane, A. (sagat.). (2019). 100+ manas dzimtas personības stāstu Latvijas simtgadei. 63.lpp.


Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane

Rediģējusi Kitija Cietvīra

Talsu Galvenā bibliotēka

2020


Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta


 .