Sandis Kondrāts (personīgā arhīva foto)

Sandis Kondrāts

(Talsi)

(1980. gada 28. jūnijs)

grāmatu “Anatomija tēlniekiem”, “Galvas un kakla anatomija” līdzautors, pirmās grāmatas ar papildināto realitāti līdzautors, uzņēmējs, tēlnieks, smilšu un ledus skulptūru meistars

Vecāki Māra un Modris Kondrāti. Ģimenē vēl ir divi brāļi Andris un Jānis. Brālis Andris strādā par ceļu inženieri un ģeodēzistu, jaunākais brālis Jānis ir programmētājs. Sandis Kondrāts dzīvo Sietlā.

Sarunā ar žurnālisti Ingrīdu Avotiņu Sandis Kondrāts, atceroties skolas laikus, stāsta: [1]


"Tai laikā koncentrējos un aizrāvos ar vizuālo mākslu. Kad gāju 5. klasē, Inguna Ašme, mākslas skolotāja, pamanīja manu tieksmi un ieteica doties uz Mākslas skolu, kam Talsos tolaik bija pirmais vai otrais darbības gads. Ar sirsnību atceros Ingunu Ašmi, Andri Vītolu, Andri Biezbārdi, kas man atļāva visvisādi radoši izpausties. Uz mākslas skolu nevienam mani nebija jāmudina, mums tur bija jauka kompānija. Pats gāju un darīju. Tāpēc varbūt vairāk atmiņā palikuši vakari mākslas skolā, nevis stundas Talsu 2. vidusskolā. Man patika itin viss, bet laikam visvairāk interesēja mākslas lietas pie pasniedzējiem Dianas Dzelmes un Ingmara Dzelmes.”

Sandis Kondrāts mācās Talsu 2. vidusskolā. Topošajam tēlniekam nepatīk pamatskola, jo ir jānēsā brilles un nepadodas sports. Zīmēšanas skolotāja Sandi Kondrātu mudina iestāties mākslas skolā. Deviņu gadu vecumā Sandis Kondrāts sāk mācīties Talsu mākslas skolā. 14 gadu vecumā studē Rīgas Lietišķās mākslas koledžā[2] tēlniecības dizainu. Trešajā un ceturtajā kursā pasniedzēja Sandi Kondrātu ņem līdzi uz papildus darbiem, un tad tēlnieks sapratis, ka ar šīm prasmēm var nopelnīt iztiku un iegūtajām prasmēm ir praktisks pielietojums. Diplomdarbā no nerūsējoša tērauda izveido trīsmetrīgu skulptūru “Līdzsvars”, kas ir tipisks 80. gadu modernisma darbs. Par to Sandis saņem desmitnieku un pabeidz koledžu kā teicamnieks.

Tālākās mācības – Somijas Mākslas, amatu un dizaina institūts, Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļa (absolvē 2006. gadā), apmaiņas projekta ietvaros mācās Helsinku Tēlotājmākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā. Jaunais tēlnieks bakalaura aizstāvēšanai izveido darbu – būri ar trīs tonnas smagiem pildītiem tērauda stieņiem, kam iekšā ir dinamīts, tas saucas “Pašportrets”. Rāmji ieskauj temperamentīgo būtību. Šo darbu izvēlas izvietot “Eiropas parkā” Viļņas tuvumā. Kamēr jaunais tēlnieks studē Latvijas Mākslas akadēmijā rodas interese par uzņēmējdarbību un smilšu un ledus skulptūru veidošanu.

Latvijas Mākslas akadēmijā iegūst maģistra grādu Gļeba Panteļejeva meistardarbnīcā. Maģistra darba ideja, kā to raksturo pats autors, ir cēla un svarīga – pasmieties par Mākslas akadēmijas profesoru subordināciju no studentiem. Profesori saprot  Sanda Kondrāta domu un darbu novērtē ar 10.

Tēlniekam patīk darboties ar ledu un smiltīm, jo šī materiāla skulptūras nepaliek mūžīgi, pēc noteikta laika tās vairs nav apskatāmas un ir viegli izveidot jaunas, kā arī šis mākslas veids nepieprasa lielu budžetu. Sandis Kondrāts uzskata, ka ledus un smiltis ir pamatā mākslinieciskajai brīvībai, kas tēlniekam ļoti patīk, jo var izpausties un neviens milzīgu naudu par darbiem neuzspiež.

2010. gadā latviešu tēlnieks Sandis Kondrāts un viņa amerikāņu partnere Sjū Makgrū uzvar smilšu skulptūru festivālā ASV Floridas štata pilsētā Sarasotā. Sanda Kondrāta un Makgrū skulptūra “Dzīvības aplis” izpelnās žūrijas augstāko vērtējumu un saņem Grand Prix (Galvenā balva). Tēlnieka Sanda Kondrāta īpašumā ir arī šī nozīmīgā pasākuma piemiņas medaļa. Titulētās skulptūras izveidošana pārim aizņem vairāk nekā 26 stundas.

2011. gadā Starptautiskā ledus skulptūru festivālā, kas norisinās Jelgavā, pirmo vietu individuālo skulptūru kategorijā izcīna Sandis Kondrāts no Latvijas ar skulptūru "Brīvais kritiens". Komandu skulptūru grupā tēlnieks ar draugu Kristu Zariņu arī iegūst 1. vietu ar darbu “Latvieša stāsts”.

Pateicoties Edmontonas latviešu biedrības „Imanta” atbalstam (visvecākā aktīvā latviešu biedrība Kanādā, kas dibināta 1947. gadā), 2013. gadā starptautiskajā ledus skulptūru festivālā „Ice on Whyte” piedalās arī latviešu tēlnieks Sandis Kondrāts. Sandis komandā ar ASV tēlnieci Evu Suzuko Makgrū sīvā konkurencē izcīnīja sudraba medaļu par skulptūru „Pieskāriens”.

„Vai esi savas zemes patriots?” iepriekšminētajā sarunā māksliniekam jautā žurnāliste Ingrīda Avotiņa, un Sandis Kondrāts atbild: [3]

„Esmu gan, manas saknes un kultūra ir Latvijā. Talsiem arī te ir zināma vieta. Stāstu citu zemju cilvēkiem, ka esmu no Talsiem, kas atrodas simts kilometru no Rīgas. Protams, mājas ir mājas. Bet bieži te uzturēties nesanāk. Tomēr solu, ka Latvijā būs gan manas smilšu, gan ledus skulptūras. Tās veidojas manā galvā, jo pierakstīt kaut ko negribas. Bet nākas to darīt, lai kādu pasākumu sarīkotu, vajadzīga dokumentācija. Savu domu izauklēju, un tikai tad tā top par īstenību.”

Piedalās starptautiskos un Latvijas simpozijos, festivālos un 44 radošajās darbnīcās, iegūst trīs radošās stipendijas. Kopumā tēlnieks ir piedalījies vismaz 200 starptautiskos tēlniecības festivālos, simpozijos un izstādēs, 24 grupas izstādēs. 2004. gadā kopā ar Uldi Zariņu top personālizstāde “Strupceļš kā –  posts”.

Viens no tēlnieka plāniem pēc augstskolas absolvēšanas ir smilšu festivāla izveidošana. Savu plānu jaunais censonis īsteno un 2007. gadā Jūrmalā norisinās “Brīnumaino smilšu” festivāls.

No 2009. līdz 2013. gadam apceļo pasauli, taisot smilšu skulptūras. 2013. gadā Sandis Kondrāts emigrē uz ASV. Tēlnieks apceļo Ķīnu, Izraēlu, visās Eiropas valstīs un Krieviju. Kamēr tēlnieks veido skulptūras, parasti austiņās klausās dažādas Stenfordas Universitātes lekcijas, jo ir aizrāvies ar uzņēmējdarbību un interesējas par tajā notiekošo. 2013. gadā Dānijā, veidojot skulptūru, kurā attēlots pirāts ar lielu naudas lādi, tēlnieks austiņās klausās audio grāmatu par ASV ekonomikas vēsturi. Šīs skulptūras veidošana izvēršas par amizantu un nozīmīgu pavērsienu tēlnieka dzīvē.

Sandis Kondrāts intervijā Sarmītei Kolātei par šo situāciju stāsta: [4]

“Es taisīju tās naudiņas no smiltīm un klausījos grāmatu par ASV ekonomikas vēsturi. Un vienā brīdī vējš uzpūta man virsū kaut kādu plakātu un nosita mani pie zemes. Es to pieņēmu kā zīmi, ka ir laiks beigt taisīt smilšu naudiņas un jātaisa īstā nauda!”

Šajā brīdī skulptūru taisīšanai Sandis Kondrāts pieliek punktu.

2013. gadā Sandis Kondrāts nodibina ASV reģistrētu uzņēmumu ”Exonicus LCC”, 2015. gadā uzņēmums tiek pārveidots par “Exonicus Inc.”, tad uzņēmumam pievienojas Uldis Zariņš un brālis Jānis Kondrāts. Latvijā  Sandis Kondrāts dibina meitas uzņēmumu “SIA Anatomy Next”, šis nosaukums tiek lietots komercializējot produktus: grāmatu skulptoriem un virtuālo anatomijas mācību līdzekli medicīnas studentiem. 2019. gadā daudzo uzņēmumu virzienu dēļ tiek pieņemts stratēģisks lēmums – zīmolus atdalīt, un tiek izveidoti divi atsevišķi uzņēmumi. Rezultātā “SIA Anatomy Next” nodarbojas ar anatomijas apmācību materiāliem māksliniekiem un medicīnas studentiem, un “Exonicus Inc.” nodarbojas tikai ar traumu simulatoru. 

Sandis Kondrāts pūļa finansēšanas vietnē „Kickstarter” piesaka uzņēmuma „Anatomy Next” ideju par anatomijas grāmatu māksliniekiem. Ideja par grāmatu rodas, jo tēlniekiem ir ļoti maz pamācošo grāmatu, kurās ir stāstīts par precīza ķermeņa attēlošanu. Tēlnieks atceras studiju laiku, kad viņš mācās Rīgas mākslas koledžā un katru dienu jākopē mālā slavenus, klasiskos grieķu krūšutēlus, figūras, portretus, jo valda uzskats, ka kopēšana palīdz veidot izpratni par formu. Šāds process palielina roku veiklību, bet izpratne par formu neveidojas. Tad jaunais tēlnieks sāk lasīt anatomijas grāmatas, pēc to izlasīšanas saprata, ka šīs grāmatas ir vairāk domātas gleznotājiem, zīmētājiem, bet nav padomāts par tēlniekiem. Ar tādām pašām problēmām tēlnieks saskaras arī akadēmijas laikā, uzsvars tiek likts uz vingrināšanos, nevis formas izpratni. Tēlnieka kolēģis Uldis Zariņš veido papīra skices ar tēlniecības darbu, kur analizē formas. Šīs skices kļūst populāras kolēģu vidū un rodas arī ideja par grāmatas izstrādi tēlniekiem. Grāmatā ir informācija par formas analīzi, gan pamatinformācija par analīzi.

Sandis Kondrāts uzņēmuma idejai par grāmatu piesaista finansējumu, uzņēmuma līdzdibinātājs Uldis Zariņš ir grāmatas ilustrāciju autors. Vietnē “Kickstarter” idejas īstenošanai kompānija prasa 10 000 dolāru, bet gala rezultātā iegūst divas reizes lielāku finansējumu. Idejas autori dzīvo katrs savā valstī, bet tas netraucē uzņēmuma attīstību. Sandis Kondrāts ar grāmatas popularizēšanu nodarbojas ASV, bet Uldis Zariņš Latvijā. ASV grāmata tiek parādīta dažādu nozaru speciālistiem, piemēram, animāciju filmu studijās “Pixar” un “Walt Disney”. Uzņēmuma “Anatomy Next” grāmata ir svarīga animāciju filmu radīšanas nozarē, lai nerastos problēmas ar proporcionālu un reālistisku tēlu izveidi. Grāmata kļūst par bestselleru ASV, vēlāk šo grāmatu atklāj japāņi, kuri to pārtulko, un grāmata kļuva par bestselleru arī Japānā. Darbs tiek pārtulkots arī franču, korejiešu un ķīniešu valodā. Uzņēmuma dibinātāji domā, ka grāmata savā jomā ir vislabākais produkts pasaulē.

Sandis Kondrāts ar komandu ir pirmie, kas izveido grāmatu māksliniekam ar papildināto realitāti. 2015. gada 8. jūnijā Sietlā, Vašingtonas štatā ASV, notika tēlnieka Sanda Kondrāta un Ulda Zariņa grāmatas „Anatomija tēlniekam” oficiālā atklāšana.

Pēc pāris gadiem, kad Sandis Kondrāts atbrauc uz Latviju un iepazīstas ar medicīnas studenti, saprot, ka šāds produkts noderētu arī medicīnas studentiem. Kaut gan idejas izstrādē piedalās daudzi cilvēki no Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes, ir arī skeptiski noskaņoti cilvēki. Sabiedrības daļa, kas uz šo ideju noraugās skeptiski, saka, lai ar šo produktu nāk pie viņiem tikai tad, kad tas būs ieviests un nopirkts ASV. Kopš 2019. gadā šis produkts ir pilnībā pieejams Vašingtonas universitātei.

Kopā ar dizaineri Uldi Zariņu tiek strādāts pie nākamās grāmatas „Galvas un kakla anatomija” radīšanas. Grāmatas atvēršana 2016. gadā un tās veidošanā iesaistās daudzi mākslinieki un programmētāji, lai grāmata nebūtu tikai grāmata – zīmējumi publicēti papildinātajā realitātē, sīki izskaidrojot cilvēka anatomijas īpatnības un likumsakarības.

Visās biznesa līnijās strādā 15 cilvēki –  divi no ASV, pārējie Latvijā. Grāmatas tapšanā palīdz arī talsinieki, brālis Jānis Kondrāts, dizainers Edgars Vēgners, programmētājs Oskars Kārlis Klaumanis un par attēliem atbildīga ir Ieva Ansaberga.

2018. gadā Sanda Kondrāta brālis Jānis nāk klajā ar ideju par medicīnisko simulatouru treniņu armijas vajadzībām. “Exonicus Inc.” piedāvā iespēju ar medicīniskā treniņa simulatora palīdzību apgūt kā darboties kritiskās situācijās, kad izglābšanas laiks ir ierobežots. Īpaši pieprasīti simulācijas rīki ir aviācijas, valsts aizsardzības un veselības aprūpes jomās. Produkta pirmā versija ir izstrādāta un prezentēta ASV Aizsardzības departamentam, par šo notikumu raksta arī ASV militārās nozares laikraksti. Šo produktu attīsta sadarbība ar ASV armiju un tā izstrādē iesaistās arī Latvijas bruņotie spēki. Sandis Kondrāts uzskata, ka viņa jaunais produkts būs labs mācību instruments, lai iegūtās zināšanas nostiprinātu praksē, bet tajā pašā laikā cer, ka prasmju izmēģināšana vairāk paliks virtuāla un nebūs jāpielieto reālajā dzīvē.

Intervijā “Investīciju tēlnieks” ir rakstīts: [5]

“Bet kur palicis tēlnieks Sandis Kondrāts? Smilšu naudas periods ir beidzies, taču Sandis atzīst, ka nereti mākslā iegūtās prasmes izmanto arī tagad... lai pludmalē atstātu iespaidu uz meitenēm.”

 

Sanda Kondrāta izdotās grāmatas:

“Anatomija tēlniekiem” (2015) izdota kopā ar Uldi Zariņu;

“Galvas un kakla anatomija” (2016) arī izdod kopā ar Uldi Zariņu;

“Galvas un kakla forma” (2020).[1] Avotiņa, I. Ledus un smilšu pavēlnieks // Talsu Vēstis Nr. 9 (2008, 8. marts)

[2] No 1992. gada nosaukums mainīts uz Rīgas dizaina un mākslas vidusskola

[3] Avotiņa, I. Ledus un smilšu pavēlnieks // Talsu Vēstis Nr. 9 (2008, 8. marts)

[4] Kolāte, S. Investīciju tēlnieki // Laikraksts Diena, pieejams: https://www.diena.lv/raksts/sestdiena/pieredze/investiciju-telnieki-14220236

[5] Turpat.


Materiālu sagatavojusi Elza Āboliņa

Rediģējis Sandis Kondrāts

Talsu Galvenā bibliotēka

2021

Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta


 

 .