Rūdolfs Liepiņš 

(Talsi)

(1940. gada 16. jūlijs)

fotomākslinieks, Atmodas laika barikāžu dalībnieks, saņēmis Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi

Tēvs Rūdolfs un mamma Līna. Tēvs aizrautīgs filatēlists, tēvam pieder veikaliņš Rīgā, kurā pārdod grāmatas, rakstāmlietas un filatēliju. Mamma Līna ir cepurniece, bet strādā arī citos darbos. Dzimis Rīgā. Kamēr abi vecāki strādā, Rūdolfu Liepiņu pieskata divas vācu auklītes, tāpēc četru gadu vecumā tīri labi runā vāciski, ko vēlāk pilnībā aizmirst. Tuvojoties krievu karaspēkam, ģimene pārceļas pie radiem uz Ventspili, arī tur joprojām turpinās kara darbība un pa naktīm, kad krievu lidmašīnas veic uzlidojumus, nākas slēpties dārza bunkurā.

Rūdolfs Liepiņš ir precējies. Ar sievu Aiju iepazinās studiju gados ballē. Ģimenē ir divas meitas  un dēls.

Mācās 8. Dzelzceļa septiņgadīgajā skolā. Rūdolfs Liepiņš nemācās pirmajā klasē, jo 1947. gada septembrī nav silto drēbju, ar ko var apmeklēt skolu, pēc gada sāk uzreiz ar otro klasi. Pirmajos skolas gados Rūdolfs Liepiņš ir teicamnieks, bet mācības īpaši neaizrauj. Mācības turpina Ventspils 1. vidusskolā.[1]

Skolas laikā bioloģijas skolotāja Stepāne skolniekus ved ekspedīcijās gar upju krastiem, no šī brīža Rūdolfu Liepiņu sāk interesēt ceļošana. Ar Juri Jansonu kopā rīko novadpētnieciskās ekspedīcijas. Katru gadu atvaļinājuma laikā Rūdolfs Liepiņš piedalās tūrisma braucienos. Fotogrāfs ir jau iepazinis Bulgāriju, Dienvidslāviju, Nepālu un Indiju, apceļo arī gandrīz visas brālīgās republikas. Ar sievu labprāt apceļo arī Latviju.

Ar fotografēšanu Rūdolfs Liepiņš sāk nodarboties 13 gadu vecumā. Zināšanas gūst apmeklējot Ventspils Jauno tehniķu stacijas foto pulciņu. Jau pēc gada jaunais fotogrāfs uzvar konkursā, kur kā balvu iegūst fotoaparātu “Smena” un bilžu kopējamo aparātu. Institūta laikā arī nodarbojas ar fotografēšanu, uzņemtās bildes attīsta un kopē pa naktīm paziņas dzīvoklī.

Tālāk izglītojas Rīgas Politehniskajā institūtā, apgūst celtnieka profesiju. Studiju gadus pavada kopā ar savu labu draugu talsinieku Juri Jansonu. Rūdolfs Liepiņš iestājas inženieros, jo, pabeidzot vidusskolu, vienīgais piecinieks ir matemātikā. Rūdolfs Siliņš studē eksperimentālā modeļa kursā. Vakaros mācās, pa dienu strādā rūpnīcas “VEF” remontceltniecības cehā. Augstskolas diplomā ierakstītā profesija ir inženieris celtnieks rūpniecības, lauksaimniecības un civilajā būvniecībā. Studiju laikā aprecas ar draudzeni Aiju, lai pēc studijām pāri neizšķirtu un neaizsūtītu katru uz savu pilsētu. Rūdolfu Liepiņu nosūta uz Ventspils Remontu un celtniecības pārvaldi un sievu Aiju, kas absolvē ekonomikas fakultāti, aizsūta uz Ventspils Statistikas pārvaldi.

Pēc institūta beigšanas, Rūdolfs Liepiņš ar sievu atgriežas Ventspilī. Pilsētu ir grūti pazīt, sabraukuši ļoti daudz strādnieku no citām padomju republikām, uzbūvēta naftas bāze, kā arī objekti ostā. Vienu gadu Rūdolfs Liepiņš strādā Ventspilī, Celtniecības pārvaldē. Darbā visa komunikācija notiek krievu valodā, neskatoties uz to, ka puse darbinieku ir latvieši. Pēc nostrādātā gada ar talsinieka Jura Jansona palīdzību tiek sameklēts darbs Talsu Starpkolhozu celtniecības organizācijā (SCO). Ieņemamais amats – ražošanas un plānu daļas vadītājs. Strādājot ražošanas daļā, nācās vairāk nodarboties ar papīru noformēšanu, materiālu pieprasījumu sastādīšanu, darbu līgumu slēgšanu un tamlīdzīgiem darbiem. Kad PSRS sākās tā saucamā „perestroika” (pārbūve), un Latvijā nodibinājās Latvija Tautas fronte, Rūdolfs Liepiņš 1989. gadā iesaistās Tautas Frontē.

Rūdolfs Liepiņš tagad ir pensijā, nodarbojas ar savu sirdslietu – fotografēšanu, piestrādā kā ārštata fotogrāfs laikrakstā “Talsu Vēstis”.

Talsu fotoklubā Rūdolfs Liepiņš darbojas kopš pirmsākumiem.[2]

Daudzas Rūdolfa Liepiņa fotogrāfijas par visdažādākajiem sižetiem publicētas laikraksta „Talsu Vēstis” lapaspusēs. Pēc darba beigšanas SCO Rūdolfs Liepiņš veic pārrunas ar avīzes “Talsu Vēstis” redaktoru par sadarbību. Rūdolfs Liepiņš kā mīnusu avīzes fotogrāfa darbā min:

“Nesmukākais ir tas, ka pierodu arvien vairāk domāt priekš avīzes un mazāk par mākslas foto.”[3]

Fotomākslinieks piedalās fotoizstādēs, Rūdolfa Liepiņa darbi ievietoti grāmatā „Talsi 7x7x7”. Šī grāmata grāmatu konkursā “Zelta ābele 2008” skatītāju balsojumā uzvar un tiek atzīta par skaistāko grāmatu 2008. gadā.

Radošajā darbībā tuva ir daba dažādos brīžos un gadalaikos. Tā kā Rūdolfam Liepiņam jānēsā brilles ar biezu briļļu stiklu, tas neļauj aparāta skatu meklētājā pārredzēt visu kadru laukumu vienlaikus, tāpēc galvenokārt fotogrāfē to, kas nespēj ātri aizbēgt.

2010. gadā R. Liepiņš kopā ar citiem Talsu fotokluba dalībniekiem  ar saviem darbiem piedalās Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstādē „Talsi dienā un naktī”.

2012. gadā Rūdolfs Liepiņš atklāj darbu personizstādi. Izstādes nosaukums “Vienas vasaras kokteilis”, taču Talsu fotokluba stingrie latviešu valodas ievērotāji tulko no angļu valodas – “gaiļaste”. Šis tulkojums veiksmīgi atbilst fotogrāfa uzņemtajām fotogrāfijām, fotogrāfijās ir notverti uzmācīgu odu bars, spilgtas puķes, mazdārziņu krāšņums, autorallija piedzīvojumi un mazpilsētas burvība siltajos gada mēnešos.
[1] Kopš 2015. gada Ventspils Valsts 1. ģimnāzija.

[2] Talsu fotoklubs ir dibināts 1999. gadā.

[3] Kārkluvalka, I. Tas vērīgais vīrs ar fotoaparātu. // Talsu Vēstis Nr. 84 (2010, 24. jūlijs)


Materiālu sagatavojusi Elza Āboliņa

Talsu Galvenā bibliotēka

2020

Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta


 .