Raimonds Stopnieks

 (Talsi)

(1965. gada 30. augusts)


mākslinieks

Dzimis Rīgā.  Dzīvesbiedre Rita Kronberga. Ģimenē ir četri bērni, viens dēls un trīs meitas.

Bērnībā topošais mākslinieks  daudz un ar prieku zīmē. Vecāki pamana dēla aizraušanos un izvēlas izņemt Raimondu Stopnieku no parastas skolas un pieteikt mācībām Jāņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā. Divpadsmit gadu vecumā uzsāk mācības Jāņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā, apgūst zīmēšanas, gleznošanas un kompozīcijas pamatus.

1984. gadā uzsāk studijas Latvijas Mākslas akadēmijas monumentālās glezniecības nodaļā pie profesora Induļa Zariņa (1929-1997). Seko obligātais karadienests, līdz studijas atsāktas 1986. gadā. 1992. gadā sagatavo diplomdarbu – ainavu triptihs[1] “Ainava” (“Rīga”, “Kuldīga”, “Talsi”). Latvijas Mākslas akadēmiju absolvē 1992. gadā.

Raimonds Stropnieks uzskata, ka visvairāk ieguvis no mācībām J. Rozentāla skolā, palīdzot attīstīt mākslinieka galvenos instrumentus – rokas un redzi. Latvijas Mākslas akadēmija būtiski ietekmē personības veidošanos, atbrīvojot domāšanu no izglītības sistēmas un sabiedrības uzspiestiem stereotipiem. Īsi pirms akadēmijas beigšanas – 1991. gadā kopā ar ģimeni pārceļas uz dzīvi gleznainajā Kurzemes pilsētiņā Talsos, kur ir Talsu mākslas skolas direktors. Pilsētas izvēle izvēršas pavisam nejauša, izlasot sludinājumu avīzē par amata vakanci Talsu mākslas skolā.

Darbs Talsu mākslas skolā  nespēj materiāli nodrošināt ģimeni ar četriem bērniem, tāpēc, lai ģimenei būtu stabili ienākumi, gleznotāju 1999. gada nogalē dibina uzņēmumu “Arto” un ir īpašnieks līdz 2019. gadam. Kafejnīca  atrodas augstu virs zemes Talsu centrā lielveikala ēkā. Uzņēmuma telpās ir izvietotas Raimonda Stopnieka gleznas, kas telpai piešķir īpašu noskaņu: [2]

“Kafejnīcas interjeram Raimonds izmantojis vairākas savas gleznas. Košās krāsas, viņam tuvo mūziķu izteiksmīgais figūras saskanīgais saspēlējas ar atšķirīgos toņos nokrāsotajiem dažādas formas galdiņiem un krēsliem. Vismaz vienas kafijtases garumā var atļauties izbaudīt šo eleganti radīto iluzoro vieglumu un bezrūpību.”

Izstādēs piedalās kopš 1983. gada. 1992. gadā stažējas Sanderlendas universitātē Lielbritānijā.

Piedalās izstādēs Latvijā, Zviedrijā, Francijā. Raimonda Stopnieka  darbi ir privātkolekcijās Latvijā, ASV, Kanādā, Zviedrijā, Norvēģijā, Vācijā, Francijā.

Laikrakstā „Kurzemes Vārds” lasāms: [3]

"Galerijā “Klints” visnotaļ interesantu izstādi atklāja gleznotāju pāris no Talsiem - Rita Kronberga un Raimonds Stopnieks. Ārpus Rīgas talsinieki ir tie, kas spēj nostāties blakus Liepājas māksliniekiem, jo arī šajā Kurzemes pilsētā strādā interesanti, spēcīgi gleznotāji. Rita un Raimonds gan ir dzimuši rīdzinieki, lai arī dažādos gados, abi beiguši Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības darbnīcu, turklāt abi tieši pie profesora Induļa Zariņa. Izstāžu pieredze abiem māksliniekiem ir liela, gleznas izstādītas ne tikai Rīgā, citās Latvijas pilsētās, bet arī vairākās ārvalstīs Eiropā un ASV.”

Raimonds Stopnieks studē monumentālo glezniecību, līdz ar to lieliski pārvalda figurālo glezniecību un portretu un  spēj realizēt lielformāta darbus. Mākslinieka glezniecības stils ir ļoti krāsains, dzīvespriecīgs un daudzveidīgs. Taču mākslinieks arī ļoti labprāt pievēršas ainavai. Mākslinieks stāsta, ka nekas neesot labāks par gleznošanu dabā. Īpaši viņu saista gaisma. Iedvesmo daba ar savām mainīgajām krāsu un gaismas rotaļām, plašums, telpa, gaiss un ūdens, fascinē jūra.

1994. gadā Talsu novadpētniecības un mākslas muzejā Raimonds Stopnieks kopā ar dzīvesbiedri Ritu Kronbergu atklāj pirmo personālizstādi. Ekspozīcijā ir skatāmas 25 gleznas. To tematika ir ļoti daudzveidīga, kā spilgtākos darbu var minēt Raimonda Stopnieka ainavu triptihu “Latvija”, “Ābolu ģimene”, Anglijas ainavas. [4]

2011. gadā Francijā notiek divas personālizstādes “Looking for light” (tulkojot no angļu valodas “Meklējot gaismu”). Raimonds Stopnieks Francijā piedalās ikgadējā mākslas mesē, kur vairāk kā 30 dalībnieku vidū saņem godpilno 4.vietu. Nākošajā 2012. gadā saņem Baugy pilsētas municipalitātes 1. godalgu.

2015. gadā atklāj izstādi “Viņā pusē”. Šai izstādei iedvesmu mākslinieks guvis no Austrālijas dabas un pilsētas. Ar izstādes palīdzību ikviens var doties attālinātā ceļojumā uz Austrāliju.

Par Raimonda Stopnieka izstādi “Viņā pusē” raksta: [5]

“Izstāde “Viņā pusē” ir aicinājums kopā ar gleznotāju Raimondu  Stopnieku iztēlē aizceļot pāri trejdeviņām zemēm un jūrām uz sapņu zemi Austrāliju, kas ir iedvesmojusi mākslinieku izteikt redzēto un izjusto krāsās, noskaņās – bildēs. Personisks skatījums uz tūristiem tik atpazīstamām vietām... Varbūt kādam šīs ainavas atsauks atmiņā neaizmirstamu ceļojumu, bet citam, iespējams, uzjundīs sapni reiz visu ieraudzīt savām acīm.”



[1] Triju tematiski, kompozicionāli saistītu mākslas darbu (parasti tēlotājas mākslas darbu) kopums. Avots tezaurs.lv.

[2] Kārkluvalka, I. Neļausies sevi pašrocīgi ierāmēt // Talsu Vēstis Nr.13 (2014, 31.janv.), 5.lpp.

[3] Imbovica, I. Liepājas izstāžu zālēs – visums, daba, cilvēks // Kurzemes Vārds 1998. gada 1. oktobra

[4] Raimonda Stopnika gleznas // Gleznas apskatāmas http://rspaintings.lv/index.php?option=com_admirorgallery&view=layout&Itemid=5&lang=lv

[5] Raimonds Stopnieks. Viņā pusē // Diena (2015, 21. okt.). Raksts pieejams: https://www.diena.lv/raksts/kd/zinas/raimonds-stopnieks.-vina-puse-14116169


Materiālu sagatavojusi Elza Āboliņa

Talsu Galvenā bibliotēka

2020

Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta