

Uldis
Balga
(1953. gada 9. marts)
Dzimis Alojā (Vidzemē), mācījies Alojas Ausekļa vidusskolā, vēlāk Latvijas Universitātes Ķīmijas un bioloģijas fakultātē (1971 – 1974).
Ar fotogrāfiju nodarbojas kopš 1969. gada. Savas zināšanas veido un papildina fotostudijas vadītāju un fotogrāfijas kursos. No 1979. līdz 1999. gadam darbojies Valkas fotoklubā “Reflex”. Ir Latvijas Profesionālo fotogrāfu asociācijas biedrs. Talsu fotokluba vadītājs kopš 1999. gada, kopš 2006. gada ir kluba valdes priekšsēdētājs. Bijis Talsu 2. vidusskolas fotopulciņa vadītājs. Ir Talsu Krūmu mākslas grupas biedrs. Ikdienā strādā par optiķi. Aktīvi piedalās mākslas sekcijās, kurās aktīvisti uzdrošinās atrast ko neparastu. Talsos sācis dzīvot kopš 1998. gada, pārceļoties no Valkas.
Laikraksta
„Lauku Avīze” pielikumā „Mājas Viesis” 2005. gada 10. jūnija numurā lasāms
Baibas Sprances raksts, kur sarunā Uldis Balga stāsta:
"Vidusskolā man nopirka kameru „Smena” un es pierunāju fizikas skolotāju dibināt fotopulciņu. Jau toreiz, kopējot pirmās bildes, saslimu ar fotogrāfiju uz mūžu. Sākumā vēlējos panākt perfektu kompozīciju – taisīju smukās bildes, kā pats tagad tās dēvēju. Vēlāk, kad pārcēlos dzīvot uz Valku, iesaistījos turienes fotoamatieru kustībā. Toreiz profesionālā izglītība šajā nozarē neeksistēja, tāpēc mēs paši studējām visu, kas bija pieejams. Lasījām grāmatas, aicinājām pie sevis lektorus, un, protams, strādājam. Fotogrāfijā vienmēr pastāv robežujautājums – ko ir iespējams panākt. Pašreiz jaunās tehnoloģijas tradicionālās robežas nojauc. Ar datora palīdzību attēlu iespējams izdarīt pārmaiņas, kurām ar sākuma attēlu var būt vienīgi līdzība. Agrāk skaidri dalīja mākslas veidus – bija glezniecība, grafika, fotogrāfija, bet tagad tās visas apkopo vienā jēdzienā – vizuālā māksla. Tomēr fotogrāfijā turpina pastāvēt divas iespējas - viena aizstāv uzskatus, ka fotoplate ir svēta, otra turpretim pieļauj eksperimentēt ar visu: mocīt, burzīt papīru, brīvi apieties ar materiālu. Man bija periods, kad kameru nelietoju – strādāju vienīgi ķīmiski un gaismai iedarbojoties uz papīru. Pašreiz jūtos nedaudz samulsis – mūsdienu iespējas parāda pārāk daudz virzienu. Man ir pārejas periods, kurā nododos eksperimentiem, lai noskaidrotu, cik tālu iespējams fotogrāfijā aiziet.”
Iemīļotākās tēmas fotogrāfijā: lietu teātris un grafiti.
1999. gada
25. februārī Talsu novada muzejā Uldis Balga kopā ar domubiedriem nodibinājuši
fotostudiju “Talsu fotoklubs”, ko fotogrāfs arī apņēmās vadīt. Tieši Uldis
Balga bijis šī fotokluba idejas autors (“Talsu Vēstis”, Nr.151 (1999, 23.
dec.), 2. lpp.):
“Sapratu, ka daudziem [talsiniekiem] ir liela interese par fotogrāfiju kā par mākslas veidu, un viņi vēlas taisīt ne tikai “ģimenes albuma” bildes. Redzēju arī to, ka vairākiem fotogrāfiem nav īsti skaidrs, kas ir izstāžu fotogrāfija.”
Ap 2004. gadu
U. Balga sācis vadīt Talsu 2. vidusskolas fotopulciņu “Argentum”. Par pulciņu
talsinieks, fotogrāfs Gatis Spalvēns stāsta (“Talsu
Vēstis”, Nr. 37 (2014, 28. marts), 5. lpp.):
“Sēdēju, klausījos, lai gan pirms tam fočiku vispār rokās nebiju ņēmis. Viņa lekcijas, stāstījums mani ierāva iekšā. Kādus divus mēnešus otrdienās uz stundu gāju vienkārši klausīties. Interesanti bija taisīt fotogrammas. Tas ir tā — uzliek kādu priekšmetu uz fotopapīra un apgaismo. Kam netiek cauri gaisma, paliek kā balta ēna uz melna papīra. Es visādus pričendāļus nesu un mēģināju. Tikai pēc tam sadomāju, ka pašam arī vajag pamēģināt fotografēt. Vienu filmiņu izfotografēju uz fotoaparāta, ko biju aizņēmies. Pēc tam Rīgā par kādiem astoņiem latiem nopirku zenītu.”
Uldis Balga ir uguns
skulptūru meistars. Vēl dzīvojot Vidzemē, izmēģinājis māksliniecisko roku
publiskajā uguņošanā – dedzināšanā. Kopš
1997. gada darbojas uguns skulptūru veidotāju grupā „Akciju sabiedrība”. Jau
dzīvojot Talsos, 1998. gada 27. decembrī ar domubiedriem – Talsu mūzikas skolas
pedagogu Juri Freimani, gleznotāju Andri Biezbārdi (dzimis 1950. gadā),
izveidojuši 1. ugunsskulptūru šovu
Kurzemē, dedzinot pašu veidotu skulptūru pie Vilkmuižas ezera Talsos. Uldis Balga ir pirmā pasaules ugunsskulptūru čempionāta, kas norisinājās 2011. gadā
Tallinā, 2. vietas ieguvējs.
Piedalās izstādēs, radošajās darbnīcās, fotoprojektos, darbi eksponēti ASV, Dānijā, Zviedrijā, Austrijā, Krievijā, Igaunijā, Lietuvā, Slovākijā, Francijā, Čehijā. Latvijā eksponējis savus darbus Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Latvijas Dabas muzejā, mākslas salonā “Antonija” Rīgā, Valmieras Valsts ģimnāzijas mākslas galerijā “Ledus pagrabs”, mākslas galerijā “ASŪNA” Vecrīgā un citviet.
Uldis Balga
ir viens no autoriem Talsu pilsētas fotomākslinieku kopdarbam – fotoalbumam
"Talsi 7x7x7”, kur vizītkartē par fotomākslinieku lasāms:
Dzīvojot Talsos atklājis, ka divi ezeri un deviņi pakalni dod lielisku iespēju attīstīt romantisku skatījumu uz šo seno pilsētu.
Latvijas Republikas proklamēšanas 90. gadadienai veltītajā svinīgajā sēdē 2008. gada 18. novembrī Talsu pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus par ``"Talsu Gada Cilvēks" titula ieguvēju paziņoja fotogrāfu, Talsu fotokluba vadītāju, fotoalbuma "Talsi 7X 7X 7” projekta vadītāju Uldi Balgu. 2016. gada decembrī klajā nācis Latvijas simtgadei veltīts izdevums – žurnāls “Talsinieku stāsts” (Nr. 2). Žurnālā iekļauts Initas Fedko raksts par Uldi Balgu “Es būtu tukša telpa ar naglu sienā”, kas paver ieskatu fotomākslinieka dzīves redzējumā un radošuma mirkļos.
Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane
Rediģējusi Lita Zandberga
Talsu Galvenā bibliotēka
2018
Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta