skolotājs
Dzimis Nurmuižas pagasta Lejaslāčos. Sava tēva mājās. Krustēvs, muižas vagars, palīdzēja uzcītīgajam zēnam bez mājās iegūtām mācībām apmeklēt arī vācu valodas privātstundas[1].
1865. gadā Fricis Cirķelis iestājās Feldmaņa privātskolā Talsos, vienlaikus apmeklējot privātstundas latīņu valodā pie draudzes ērģelnieka. 1867. gadā F. Cirķelis pārgājis mācīties uz Blumberga privātskolu, bet drīz vien atgriezies Feldmaņa skolā, kur priekšpusdienās mācījis jaunākos skolēnus, bet pēcpusdienās mācījās pats[2].
1869. gadā Fricis Cirķelis iestājies Jelgavas reālskolā, bet mirst viņa vecāki, tādēļ šo skolu nepabeidzis. Palicis bez vecākiem, Cirķelis pats neatlaidīgi un caur krietnām grūtībām tiecies pēc izglītības. Vienu gadu nostrādājis Lestenē, viņš kopā ar skolotāju Frici Biškevicu Sabilē nodibināja privātskolu, kur darbojās līdz 1879. gadam. Iesaistoties sabiedriskā darbā Fricis Cirķelis Sabilē nodibināja arī Latviešu biedrību un kori.[3].
Vēloties izglītoties tālāk, Cirķelis 1880. gada sākumā aizbrauca uz Tērbatas universitāti, lai kā brīvklausītājs apmeklētu pedagoģijas, filozofijas, loģikas, vēstures, vācu un krievu literatūras lekcijas. Jau pēc pusgada viņš ieguva zinību skolotāja grādu. Dažkārt Cirķeli uzaicināja viesoties “Latvju rakstniecības vakaros”, kur piedalījās L. Kundziņš, K. Mīlenbahs, J. Pārstrauts, J. Sanders, J. Velme un citi latviešu studenti[4].
Reizē ar tikko universitāti beigušo Kārli Mīlenbahu Fricis Cirķelis 1880. gada rudenī dabūjis skolotāja darba vietas Talsu apriņķa skolā. Mīlenbahs skolu vadīja, bet Cirķelis bija skolotājs[5].
Fricis Cirķelis ir nozīmīga persona Talsu tā laika dzīvē. Par skolotāju Talsos nostrādājis 52 gadus, bijis arī skolu dibinātājs un vadītājs.
1907. gadā Fricis Cirķelis nodibināja Talsos tirdzniecības skolu zēniem un meitenēm. Otru tādu skolu viņš 1913. gadā nodibināja arī Vecaucē, kur šīs skolas vadību uzņēmās Cirķeļa kundze Anna Lizete[6].
Kad Talsos 1887. gadā nodibināja Latviešu Sadraudzīgo biedrību, Cirķelis ilgus gadus bija tās priekšnieks, teātra komisijas priekšsēdētājs un bibliotekārs. Cirķelis kā dibinātājs vai biedrs piedalījās arī Talsu Sadraudzīgās biedrības krājaizdevu kasē, Talsu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībā ,Talsu apriņķa kooperatīvā, Talsu apriņķa skolotāju arodbiedrībā, Talsu zemkopības biedrībā un citur[7].
No 1906. gada līdz 1915. gadam un 1919. gadā Fricis Cirķelis bija Talsu pilsētas domnieks, bet vēlāk savu kandidatūru nepiedāvāja. Daudzi latvieši 1905. gadā paglābās no soda ekspedīcijas ar viņa gādību. Cirķeļa namā bija apmetušies Talsu apriņķa un kara apriņķa priekšnieki, tādēļ viņam bija vieglāk šos vīrus uzrunāt[8].
Fricis Cirķelis 1922. gada 22. jūnijā piedzīvoja savas pedagoģiskās darbības 50 gadu jubileju, saņemot apsveikumus no agrākajiem vairāku paaudžu skolēniem un visplašākajām sabiedrības aprindām.[9].
Miris 1931.gada 25.septembrī Nurmuižas pagastā.
No Talsu luterāņu baznīcas, kur svētrunas teica vēlākais arhibīskaps – viņa skolnieks Ventspils mācītājs Teodors Grīnbergs un Talsu mācītājs Oskars Ernests Martinelli, uz Sukturu kapsētu ap trim simtiem pavadītāju Frici Cirķeli izvadīja 30. septembrī[10].
[1] Talsu namu stāsti : pilsētbūvniecības pieminekļa zonas, pirmo ielu nami un iedzīvotāji / angļu valodas tulkojums: Ināra Penēze ; vācu valodas tulkojums: Sanda Poriņa ; krievu valodas tulkojums: Ludmila Cīrule ; teksts: Dace Alsberga, Zigurds Kalmanis ; ievadu sarakstīja Aivars Lācarus ; vāka dizains: Andris Leja. - Talsi : Aleksandra Pelēča lasītava, 2017. - 446 lpp.
[2] Turpat.
[3] Turpat.
[4] Turpat.
[5] Turpat.
[6] Fricis Cirķelis (timenote.info) [ skatīts 29.11.2022]
[7] Turpat.
[8] Turpat.
[9] Talsu namu stāsti : pilsētbūvniecības pieminekļa zonas, pirmo ielu nami un iedzīvotāji / angļu valodas tulkojums: Ināra Penēze ; vācu valodas tulkojums: Sanda Poriņa ; krievu valodas tulkojums: Ludmila Cīrule ; teksts: Dace Alsberga, Zigurds Kalmanis ; ievadu sarakstīja Aivars Lācarus ; vāka dizains: Andris Leja. - Talsi : Aleksandra Pelēča lasītava, 2017. - 446 lpp.
[10] Turpat.
Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane
Rediģējusi Sanita Balode
Talsu Galvenā bibliotēka
2022
Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta