Stendes selekcijas stacijā sācis strādāt 1930. gadā. Tagad saucas Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrs.
Dzimis Smiltenē, pasta darbinieka ģimenē. Vēlāk ģimene pārceļas uz Rīgu, kur N. Konrāds uzsāk skolas gaitas.
Sākoties Pirmajam pasaules karam, ģimene pārceļas uz Valmieru, Pēc tam uz Kazaņu, jo tur dzīvoja un strādāja brālis Pēteris (LZA, LU un LLA profesors). Nikolajs Konrāds mācījies Kazaņas komercskolā, Kazaņas 1. un 2. pakāpes skolās. Atgriežoties Latvijā mācījies Latvijas universitātes Lauksaimniecības fakultātē.
Uzsākot darbu Stendes selekcijas stacijā N. Konrāds ir laborants, vecākais instruktors – selekcionārs auzu, pākšaugu un sarkanā āboliņa sēklkopības jautājumos. Vadījis arī izpētes darbu lopbarības sakņu kultūrām .
Otrā pasaules kara gados N. Konrāds ir Stendes selekcijas stacijas vecākais asistents un rūpējas par selekcijas un izmēģinājumu materiālu saglabāšanu.
1945. gada 11. maijā N. Konrādu ieceļ par jaunāko zinātnisko līdzstrādnieku auzu, āboliņa un lopbarības sakņaugu selekcijas un sēklkopības grupā, vēlāk viņš ir selekcijas grupas vadītājs. Nikolajs Konrāds iekārtojis selekcijas izmēģinājumu stacijas pirmo fotolaboratoriju.
Zigurds Kalmanis rakstā „Selekcionāru pieminot” grāmatā „Nikolajam Konrādam simts gadu”, Dižstende, 2004.), stāsta:
„Nikolajs Konrāds bija aktīvs sabiedrisks darbinieks. Pirmās Latvijas brīvvalsts periodā viņš iesaistījās aizsargu organizācijā, bija grupas komandieris, arī Talsu 1. aizsargu pulka Stendes nodaļas priekšnieks. Pēc Otrā pasaules karu N. Konrādu ievēlēja par Stendes ciema padomes deputātu (1957 – 1959). Viņš strādāja Tautas kontroles grupā, bija Talsu rajona Tautas tiesas piesēdētājs. Kā lektors N. Konrāds aktīvi darbojās Latvijas Zinību biedrībā, ik gadus nolasot ap 20 lekcijām savā specialitātē. Nikolajs Konrāds bija arī Latvijas Ģenētikas un selekcionāru biedrības biedrs, piedalījās PSRS Tautas saimniecības sasniegumu izstādēs Maskavā, kur 1963. gadā apbalvots ar Sudraba medaļu. Viņam piešķirti LPSR Augstākās padomes prezidija Goda raksti (1972., 1974.) un citi Goda raksti, arī Nopelniem bagātā zinātnes darbinieka Goda nosaukums. Nikolaja Konrāda un viņa dzīvesbiedres Alvīnes (dzim. Robiņa; 1903 – 1992) ģimenē izaudzis dēls Andris (1942), sporta ārsts, Latvijas olimpiskās komandas direktors.”
Apbedīts Rīgā, 1. Meža kapos. Konrādu dzimtas atdusas vietā.
Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane
Rediģējusi Sanita Balode
Talsu Galvenā bibliotēka
2024
Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta