Andris Lamsters

(Kolka)

(1942. gada 12. aprīlis)

grāmatu grafiķis

Dzimis Rīgā. Bērnība aizrit Kolkā. Andra māte nākusi no Kolkas lībiešu Rozenfeldu dzimtas. Mazu laiku mācījies arī Kolkas skolā, līdz ģimene atkal pārceļas uz Rīgu. Mācījies J. Rozentāla Mākslas vidusskolā. 1966. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu[1].

Izstādēs piedalās kopš 1967. gada. Kopš 1981. gada – Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.

Kopš 1973. gada A. Lamsters sekmīgi darbojas grāmatu grafikā, veidojis aptuveni 200 grāmatu apdares.

Ilgus gadus strādājis par vecāko māksliniecisko redaktoru izdevniecībā „Liesma", bijis galvenais mākslinieks izdevniecībā „Sprīdītis", pašlaik ir izdevniecības “Madris” mākslinieks. Andra Lamstera vadībā izveidota 80. gadu latviešu mākslas albumu mākslinieciskā koncepcija (sērija „Mūsu mākslinieki", albumi „Latviešu glezniecība" 1980, “Latviešu tēlniecības vecmeistari” 1982 u.c.). Devis nozīmīgu ieguldījumu bērnu grāmatu grafikā („Tieva, gara tēva josta”1982, S. Topeliusa „Sāmēns Sampo”1986, H. K. Andersena „Pasakas” 1987). Andris Lamsters ilustrējis arī  jaukās L.M. Montgomerijas grāmatas par Emīliju. Darinājis grafisko ietērpu sēriju darbiem („Jaunatnes bibliotēka”, “Sprīdīša bibliotēka”). J. V. Gētes poēmu „Prometejs” ne vien ilustrējis, bet arī kaligrāfā rakstījis tās tekstu. Par šo darbu Baltijas valstu grāmatu mākslas konkursā 1983. gadā A. Lamsters apbalvots ar pirmās pakāpes diplomu[2].

Viens no profesionālākajiem lībiešu māksliniekiem” – tā atzīst  Baiba Danberga rakstā par līvu māksliniekiem „Pašiem sava māksla” („Lībiešu gadagrāmata”, Mazirbe, 1998). 

Baiba Damberga jau iepriekš pieminētajā materiālā atzīst: 

Andra Lamstera ilustrācijām raksturīgs glezniecisks tēlojums, izjusta iedziļināšanās literāro tēlu pasaulē, izceļot attiecīgā laikmeta un tautas galvenās īpatnības. Gētes poēmu „Prometejs” viņš ne tikai ilustrējis, bet arī kaligrāfā rakstījis tai tekstu. Šī, tā sauktā rokraksta grāmata glabājas Gētes muzejā Veimārā[3].”

Mākslinieks regulāri piedalījies grāmatu grafikas izstādēs kā Latvijā tā arī ārvalstīs. Ar ilustrācijām S. Topēliusa grāmatai „Sāmēns Sampo” Andris Lamsters pievienojies lībiešu mākslas izstādei Tallinā. Viņa ilustrācijām piemīt gleznieciskais smalkums un plašs noskaņu spektrs. Mākslinieks darinājis vizuālo ietērpu sēriju darbiem “Sprīdīša bibliotēka”, “Jaunības bibliotēka” , kā arī vēl neskaitāmām grāmatām.  Ar saviem darbiem Andris Lamsters kuplinājis arī lībiešu mākslas izstādes “Līvõd kuņšt”[4].



[1]  Lībiešu gadagrāmata: 1998 / sakārt. G.Blumberga. - Mazirbe : Līvond rānda, 1998. - 220 lpp.

[2] Livones.net - ANDRIS LAMSTERS [skatīts 31.01.2022]

[3] Lībiešu gadagrāmata: 1998 / sakārt. G.Blumberga. - Mazirbe : Līvond rānda, 1998. - 220 lpp.

[4] Turpat.


Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane

Rediģējusi Sanita Balode

Talsu Galvenā bibliotēka

2022

Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta