Inese Mīlberga

 (Talsi)

       (1962. gada 14. maijs)

māksliniece, grafiķe 


Dzimusi Kandavā.

Pirmos dzīves gadus pavadījusi Rīgā, bet kopš 1998. gada kopā ar ģimeni dzīvo Talsos. Pirms tam dzīvojusi Daugavpilī un strādājusi par pedagogu Daugavpils mākslas skolā[1].

Ineses Mīlbergas darbu izstāde Talsu novadpētniecības un mākslas muzejā bijusi skatītājiem atvērta jau tajā laikā, kad māksliniece vēl dzīvoja Daugavpilī – viņas pirmā izstāde Talsos atklāta 1992. gada augustā[2].

Muzeja darbinieks Juris Krustiņš, informējot par jaunās mākslinieces personālizstādi, laikrakstā „Padomju Karogs” (1992. gada 22. augusts) raksta:

"Jaunā māksliniece savulaik papildinājusi meistarību pie Žaņa Sūniņa un Friča Makstnieka. Viņai patīk gan zīmēt, gan gleznot. Autorei saistošas ir dažādas grafikas tehnika, bet vismīļākais ir oforts. Ofortos atainotas dažādas mūsu Latvijas vietas, arī Latvijas kaimiņvalstu impresijas, bet akvareļos tverti iespaidi no dzimtajiem Talsiem.”

Mācījusies Rīgas lietišķās mākslas vidusskolas dekoratoru nodaļu. Pēc tam 1989.gadā beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu[3].

Talsos bijušas skatāmas vairākas Ineses Mīlbergas personālizstādes.  Māksliniece arī piedalījusies novada mākslinieku rīkotajās izstādēs. Ineses Mīlbergas grafikas, zīmējumu un akvareļu izstādes bijušas skatāmas vairākās Latvijas bibliotēkās, tautas namu izstāžu zālēs un muzejos. Māksliniece strādā linogriezumā un kologrāfijā. Kopā ar pedagoģi Dainu Dambergu māksliniece radījusi noformējumu apgāda Zvaigzne ABC 2008. gadā izdotajai grāmatai „Sakāmvārdi bērniem”[4].

Latvijas Valsts arhīva aktivitātēs 2014. gada 28. novembrī lasāms ieraksts:

“27.novembra pēcpusdiena Latvijas Valsts arhīvā iezīmējās ar sarunām par mākslu. Bija ieradusies ciemos Talsu māksliniece Inese Mīlberga un stāstīja par savu daiļradi, ikdienas dzīvi un sajūtām. Katram māksliniekam ir atšķirīgi principi un dienas kārtība radošajā darbā. I. Mīlberga saglabā un uztur Latvijas Mākslas akadēmijā apgūtās prasmes dažādās grafikas tehnikās un reālistisko pasaules attēlojuma veidu. Izstādes nosaukums ir “Manas mājas” un tālab eksponētie darbi stāsta par šo tēmu. Arī interesentu jautājumi bija ar to saistīti un noskaidrojās, kā māksliniece sadala savu laiku starp ģimeni, mājas un skolas darbiem. I. Mīlberga strādā Talsu mākslas skolā par skolotāju. Šāda domu apmaiņa tikšanās reizēs ienes patīkamas pārmaiņas arhīvistu ikdienas darbā un māksliniekam savukārt ir interesanti zināt, kā tiek uztverts un saprasts viņa darbs[5].”

Talsu bērnu bibliotēkas lasītavā skatāma mākslinieces dāvināta, 2008. gadā radīta grafika “Talsi”.

Strādā Talsu mākslas skolā. Māksliniece audzina četrus lieliskus bērnus. Visi četri (Alberts, Rūdolfs, Ernests, Zuzanna Rita) ir muzikāli apdāvināti. Dēls Rudolfs, pazīstams kā Mings, nodarbojas ar filmu veidošanu[6].



[1] Ilze Kārkluvalka. Brīvības izjūta nav dāvana, bet ceļš uz sevi// Talsu Vēstis, Nr.72 (2008.gada 21.jūnijs), 5.lpp.

[2] Juris Krustiņš. Ineses Mīlbergas izstāde//Padomju Karogs(1992.gada 22.augusts)

[4] Sakāmvārdi bērniem (janisroze.lv) [skatīts  17.05.2022]

[6] Aiva Kanepone. Rūdolfa Minga pasakainā mamma// Ieva, Nr.43 (2010), 42.-45.lpp.



Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane

Rediģējusi Sanita Balode

Talsu Galvenā bibliotēka

2022

Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta