Jānis Andris Osis

(Talsi)

                  (1943. gada 4. oktobris – 2023. gada 23.jūlijs)

gleznotājs, interjerists, Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas katedras vadītājs, profesors


Dzimis Talsos.

Mācījies Talsu 2. septiņgadīgā skolā[1].

Talsu laikā J. Osis mācījies zīmēšanu pie gleznotāja Jēkaba Spriņģa[2].

Mācījies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas dekoratoru nodaļā, vēlāk Mākslas akadēmijā interjera un iekārtu nodaļā [3].

Jānis Andris Osis pildīja T. Zaļkalna Valsts Mākslas akadēmijas dekāna pienākumus. Bijis Latvijas Mākslas akadēmijas rektors. Mākslinieks saņēmis daudz apbalvojumu un Goda nosaukumu. Ir Latvijas PSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks, saņēmis starptautiskas prēmijas un atzinības[4].

Interjeru izveidē pievērsies galvenokārt telpiskās domāšanas jautājumiem, izmantojot glezniecisko un kinētisko izteiksmes līdzekļu sintēzi. Nozīmīgākie darbi šajā jomā: interjera izveide vairākās Rīgas skolās, griestu gleznojums E. Smiļģa Teātra muzejā, interjera izveide vairākos Latvijas pansionātos u. c[5].

2009. gada decembrī Talsu novada muzejā bija skatāma Jāņa Andra Oša darbu izstāde "Atspulgi”. Žurnāliste Ilze Kārkluvalka laikrakstā "Talsu Vēstis’’ stāsta:

"Mākslinieks jutās kā atkal pēc ilgāka laika pie savējiem mājās atgriezies, to nevarēja nejust viņa uzrunā publikai; ‘Man ir aizkustinoši būt šajā ēkā un šajās telpās, kur ir sākušās manas skolas gaitas un pabeigta septiņgadīgā skola. Talsi kā vieta man ir vienmēr aicinoša, jo bērnības atmiņas ir ar neko neaizstājamas. Pateicoties Talsiem un Jēkabam Spriņģim, es pievērsos mākslai, un tajā ir mans mūžs. Nevaru pat pilsētā atrast tādu vietu, kur skolotājs Spriņģis mūs, mazus skolēnus, nebūtu vedis gleznot. Tas, protams, bija akvareļa tehnikā. Viņš ļoti rūpējās, lai mūsu labākie darbi tiktu novērtēti ārpus skolas, un izrādījās, ka tas piepildījās arī ārpus Latvijas.” Skolotāja Dagnija Ondrupe izstādes autoram sagādāja ārkārtīgi aizkustinošu pārsteigumu – uzdāvināja viņa skola slaikā zīmēto mātes portretu, nejauši atrastu pirms desmit gadiem Talsos, izmestu atkritumos. Kā lai bijušā muzejniece neinteresējas par skolas izmestu bagātību kaudzi! Tā kā papīra lapa bija parakstīta un uz tās krievu valodā bija minēts Jēkaba Spriņģa vārds un autora adrese, bija skaidrs, ka izstādes atklāšana beidzot ir īstais brīdis darbam nonākt atkal Jāņa Oša rokās[6].”

Apglabāts Beberbeķu kapsētā, Babītes pagastā, Mārupes novadā[7].

Materiāls par gleznotāju un interjeristu Jāni Andri  Osi iekļauts enciklopēdijas “Māksla un arhitektūra biogrāfijās”  2. daļā (R., Latvijas Enciklopēdija, 1996).    



[2] Turpat.

[3]Turpat.

[6] Ilze Kārkluvalka. Bez Talsiem un gudra skolotāja nebūtu mākslinieka Jāņa Oša.// Talsu Vēstis, Nr. 132, 6.lpp.


Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane

Rediģējusi Sanita Balode

Talsu Galvenā bibliotēka

2023



Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta