Andrejs Purmalis 1943. gadā. Foto - Anšlavs Eglītis (Foto no httpwww.lnmm.lvlvdmdmpar_muzejudizaina_stasti3390-moderns-un-konceptuals-makslinieks-gramatu-sejejs-andrejs-purmalis)


Andrejs Purmalis

(Dundaga)

(1910. gada 29. novembris – 1949. gada 17. aprīlis)

ādas apdares mākslinieks, grāmatsējējs

Dzimis Bauskas apriņķa Skaistkalnes pagastā.

1931. gadā iestājies Latvijas Mākslas akadēmijā, bet mācības pārtraucis. No 1932. gada līdz 1936. gadam mācījies Rīgas Valsts mākslas amatniecības skolā. Pēc absolvēšanas turpinājis šajā skolā strādāt par skolotāju, apvienojot to ar radošu darbu un regulāru dalību izstādēs.[1]

Veltas Maldones rakstā “Daugavas Vēstnesī” 1941. gadā Andrejs Purmalis atklājis:[2]

"Ilgas kļūt par mākslinieku, kas rada ne tikai mūžīgo, bet arī lietišķo, mani vadījušas jau no bērnu dienām. Jau Skaistkalnes pamatskolā un vēlāk Bauskas ģimnāzijā tās man nedeva mieru, bet skubināja mācīties, sniegties pēc daiļā un mūžīgā. Šo domu pamudināts, pēc ģimnāzijas beigšanas iestājos Mākslas akadēmijā. Pēc pusotra gada sajutu, ka neesmu aicināts, lai kļūtu vienīgi mākslinieks. Tādēļ izstājos un pieķēros lietišķākam — izglītības ministrijas Mākslas amatniecības kursiem. Vēlāk no kursiem izveidojās skola, kur beidzu grāmatsiešanas un ādas darbu nodaļu."

Andreja Purmaļa pirmā iesietā grāmata bijusi Edvarta Virzas “Straumēni”. Grāmata tikusi iesieta teļādā ar gravētām zelta līnijām. Mākslinieks grāmatas sējis ne vien teļādā, bet arī cūkādā, marokenā un pergamentā.[3] Andrejs Purmalis ir viens no pirmajiem profesionālajiem grāmatu sējējiem Latvijā. Vairākās izstādēs apbalvots ar sudraba un bronzas medaļām.

Laikrakstā “Daugavas Vēstnesis” Andrejs Purmalis savus panākumus un pieredzi raksturojis šādi:[4]"Ar saviem darbiem esmu reprezentējies arī ārzemēs: kopā ar Mākslas amatniecības skolu Briselē un Starptautiskā amatniecības izstādē Berlīnē, kur ieguvu medaļas. Starp citu, mazākā grāmata Latvijā arī bija Berlīnes izstādē."

1944. gadā pārcēlies uz dzīvi Dundagā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā, Skārņa ielā 10/20 ādas mākslas kolekcijas fondos glabājas Andreja Purmaļa darbs – grāmatas iesējums. Aprakstā lasāms:[5]

"Taisnstūra vertikālas formas darbs zaļi brūnos toņos. Sējuma muguriņa brūna. Uz pēdējās lapas augšā ar tinti autora paraksts. Sējuma sākuma lapās A. Purmaļa EX-LIBRIS."

Par mākslinieku ietverta informācija 1996. gadā izdotajā grāmatā “Māksla un arhitektūra biogrāfijās” (2.sējums).

Par Andreju Purmali Irēnas Bužinskas rakstā “Moderns un konceptuāls. Mākslinieks-grāmatu sējējs Andrejs Purmalis” teikts:[6]


"Viņam grāmata bija ne vien autora domu paudēja un “garīgās darbības instruments”, bet arī unikāls mākslas priekšmets – paša mākslinieka vārdiem – “daiļš un mūžīgs”."

Andreja Purmaļa meita ir gleznotāja Līga Purmale.

Miris Dundagā.



[1] Bužinska, I. Moderns un konceptuāls. Mākslinieks-grāmatu sējējs Andrejs Purmalis. Pieejams: http://www.lnmm.lv/lv/dmdm/par_muzeju/dizaina_stasti/3390-moderns-un-konceptuals-makslinieks-gramatu-sejejs-andrejs-purmalis [sk. 28.09.2020.].

[2] Maldone Velta. Mūžīgā un daiļā grāmata // Daugavas Vēstnesis, Nr.69 (1941. gada 21. decembris), 3.lpp.

[3] Turpat.

[4] Turpat.

[5] Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājums.

[6] Bužinska, I. Moderns un konceptuāls. Mākslinieks-grāmatu sējējs Andrejs Purmalis. Pieejams: http://www.lnmm.lv/lv/dmdm/par_muzeju/dizaina_stasti/3390-moderns-un-konceptuals-makslinieks-gramatu-sejejs-andrejs-purmalis [sk. 28.09.2020.].

Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane

Rediģējusi Kitija Cietvīra

Talsu Galvenā bibliotēka

2021


Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta