Teodors Švanenbergs

(Kolka)

(1882. gada 23. augusts –1946. gada februāris) 

lībiešu dzejnieks

Teodora Švanenberga (pseidonīms Klūkõdmäg – Gulbjukalns)

Dzimis Lūžņas Dižbeltēs saimnieku Didriķa un Līzes ģimenē.

Mācījies Pizes skolā[1].

Dienestu pastā un telegrāfā sācis 1905.gada 14. novembrī Smiltenes pasta un telegrāfa nodaļā. Latvijas valsts dienestā iestājies 1919. gada 21. augustā Ventspils pasta un telegrāfa kantorī. Strādājis par telegrāfistu un pasta ierēdni Murmanskā un Ventspilī. Apprecējis Ventspils mācītāja, vēlākā arhibīskapa Teodora Grīnberga radinieci Ceciliju Vensbergu. Teodora un Cecilijas Švanenbergu ģimenē bijuši divi dēli; Ernests un Valters. Darbā bijis ļoti akurāts. Ļoti mīlējis dabu un brīvajā laikā labprāt izklaidējies sava dzimtā ciema apkārtnes mežos[2].

Stāstiņi un dzejoļi publicēti izdevumā “Līvli” 20. gadsimta 30. gados. “Līvli” lasāmi astoņi Teodora Švanenberga apraksti, kas lībiešu valodā stāsta par dažādiem sadzīves notikumiem –  par izzudušiem darba veidiem un sadzīves tradīcijām. Dzejoļos (to ir seši) attēlotas vienkāršas ainas no zvejnieku dzīves[3].

Teodora nelielie apraksti ar savu tematiku un konkrētību izklāstā atšķiras no citu autoru publikācijām un dod zināmu ieguldījumu ne pārāk bagātajā lībiešu literatūrā. Dzejoļi publicēti lībiešu dzejas izlasē "Es viltīgāks par tevi, menca!”

Miris 1946. gada februārī Ventspilī, apbedīts Ventspils Meža kapos[4].


Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane

Rediģējusi Sanita Balode

Talsu Galvenā bibliotēka

2022


Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta