Gustavs Tīfentāls
Dzimis Nurmuižas (Lībagu) pagasta Bētiņos.
Beidzis Talsu apriņķa pamatskolu un vidusskolu[1].
Strādājis Talsu policijā par nodaļas priekšnieku, vēlāk strādājis Jelgavas policijā par sekretāru un policijmeistara palīgu. Bijis Pēterburgas kriminālpolicijas inspektors un priekšnieka palīgs. Pēc atgriešanās Latvijā 1918. gadā G. Tīfentāls bijis Jelgavas prefekts, piedalījies Latvijas atbrīvošanas cīņās[2].
No 1919. gada G. Tīfentāls iecelts par Latvijas kriminālpolicijas priekšnieku, darbojies Starptautiskajā kriminālpolicijas komitejā Vīnē, nostrādājot amatā līdz aiziešanai pensijā 1935. gadā. Gustavs Tīfentāls apbalvots ar 3. un 4. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, Lietuvas Ģedemina ordeņa 3. šķiru un Igaunijas Baltā Ērgļa ordeņa 3. šķiru[3].
Pēc aiziešanas pensijā G. Tīfentāls strādājis savā lauku mājā Lībagu Strautos, bet pēc svaiņa Friča Hermansona noslepkavošanas Baltezerā 1941. gadā, apsaimniekojis arī Nurmuižas Bētiņu saimniecību. Laikā no 1942. gada 28. decembra līdz 1944. gada 15. jūnijam bijis Talsu pilsētas vecākais[4].
Pēckara gados strādājis par kurinātāju Sukturos. Par Gustavu Tīfentālu izlasāms arī Zigurda Kalmaņa grāmatas “Vējš pāri Lībagiem” nodaļā “Novada ļaudis”. Apbedīts Lībagu pagasta Sukturu kapsētā, kur 2003. gada decembrī Talsu policijas un Valts kriminālpolicijas darbinieki uzstāda piemiņas zīmi[5].
Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane
Rediģējusi Sanita Balode
Talsu Galvenā bibliotēka
2024
Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta