Eduards Zihmanis

(Lībagi, Talsi)

(1932. gada 11. novembris - 2017.gada 9.jūnijs)

gleznotājs autodidakts

Dzimis Talsos[1].

Viņa vecāki bijuši laukstrādnieki, kas pēc vajadzības devušies palīgā saimniekiem dažādos darbos. Kad tēvs dabūjis puiša vietu pie saimniekiem Vīcežos, ģimene pārcēlusies tur[2].

Beidzis Talsu 1. vidusskolu, tagadējo Talsu Valsts Ģimnāziju. Zīmēšanas stundas pasniedzis mākslinieks Jēkabs Spriņģis. No viņa arī daudz iemācījies. Diemžēl vecāku nelielā rocība neļāva iestāties Latvijas Mākslas akadēmijā. Darbojies mākslinieku grupā kopā ar Žani Sūniņu, Frici Makstnieku. Iemūžinātas daudzas mūsu puses vietas[3].

Padomju Armijas laiku nodienējis Krasnojarskā. Pēc armijas strādājis kolhozā par šoferi. Vēlāk bijis šoferis Stendes un selekcijas izmēģinājumu stacijā[4].

Gleznojis akvareļa tehnikā, tomēr ir arī darbi, gleznoti ar eļļas krāsām. Viena no iemīļotākajām tēmām – ūdeņi un dabas skati. Iecienītākais gadalaiks- pavasaris[5].

Rakstā "Ar otas triepienu: no Talsu pauguraines līdz Kaukāza kalniem” žurnāliste Krista Tropiņa iepazīstina gan ar pašu mākslinieku, gan ar viņa radītajiem darbiem un to raisītajām noskaņām:

"Mākslinieka guļamistabas sienas rotā daudz savdabīgu gleznu. Precīzāk – lielākā daļa no tām nevis ievietotas rāmjos, bet gan tapušas tieši uz sienas. Rūpīgi novilktajos laukumiņos iegūlušās dažādas ainavas. Mežs pēc lietus. Jūra, kas skalojas starp akmeņiem. Mākslinieks smejas: to, kura glezna ir jaunākā, pateikt vairs nav iespējams.[6]

Mākslinieka nams atrodas netālu no Vīcežu muižas. Šajā namā mākslinieks dzīvojis no aizvadītā gadsimta 80. gadu pirmās puses. Pirms tam 30 gadi pavadīti Mundigciemā. Iepriekš ēkas vietā atradusies neliela koka celtne, ko iegādājušies viņa vecāki. Tā kā laika zobs to nebija saudzējis tika uzbūvēta jauna ēka. Namu projektējis un radījis pats[7].   

Bijušas izstādes Spāres muižā, Stendē, kā arī citviet novadā.



[1] Krista Tropiņa. Ar otas triepienu: no Talsu pauguraines līdz Kaukāza kalniem.//Talsu Vēstis, Nr. 27, 2014.gada 5. marts,5.lpp.

[2] Turpat.

[3] Turpat.

[4] Turpat.

[5] Turpat.

[6] Turpat.

[7] Turpat.


Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane

Rediģējusi Sanita Balode

Talsu Galvenā bibliotēka

2022


Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta