lībiešu sabiedriskā
darbiniece, atjaunotās Līvu savienības pirmā priekšsēdētāja, vēstures doktore
Dzimusi Vjatkā (tagad - Kirova), Krievijā, kur, sākoties Otrajam pasaules karam, bija apmetusies viņas māte Emma Erenštreite un tēvs Roberts Neilands.[1]
Studējusi vēsturi un ir vēstures doktore.[2]
Strādājusi Latvijas PSR Vēstures institūtā par zinātnisko līdzstrādnieci, kā arī Nacionālo lietu departamentā par galveno speciālisti.[3]
Ieva Neilande bijusi pirmā atjaunotās Līvu savienības – tolaik Lībiešu kultūras savienības – vecākā un vadības grožus turējusi savās rokās piecus gadus, izcīnīdama pašu galveno cīņu – no lībiešu noliegšanas uz atzīšanu.[4] Līvu savienību vadījusi laikā no 1988. gada līdz 1994. gadam.[5]
1988. gadā, kad tika izveidota iniciatīvas
grupa savienības atjaunošanai, Latvijas vēstures institūta zinātniskā
līdzstrādniece vēstures zinātņu kandidāte Ieva Neilande neizrādīja nekādu
aktivitāti. Taču, Latvijas Universitātes Lībiešu institūta tīmekļa vietnē
publicētajā rakstā minēts, ka tad, kad viņu ievēlēja par vecāko, Ieva Neilande atzinusi:[6]
"Man likās, ka nekas nav neiespējami. Pat nenojautu sevī tās pārliecināšanas spējas, kas pamodās tad, kad bija jāiestājas par lībiešiem. Arvien vairāk sapratu, ka lībiešiem jāpanāk pamattautības statuss."
Ieva Neilande uzstājusies Tautu forumā, darbojusies Nacionālo kultūras biedrību asociācijā un Tautas frontē. Viņa panākusi, ka lībieši iegūst gan pamatiedzīvotāju statusu, gan tiesības uz savas tautības ierakstu pasē, gan valsts atbildību par lībiešu apdzīvoto kultūrvēsturisko teritoriju "Lībiešu krasts”. Viņa gādājusi par pirmo starptautisko konferenci 1989. gadā, kuras materiāli apkopoti nu jau par bibliogrāfisku retumu kļuvušā brošūrā "Par lībiešu vēsturi, kultūru un situāciju mūsdienās”, kā arī gādājusi par pirmo Lībiešu kalendāru 1991. gadam.[7]
Apbedīta Miķeļtorņa kapos.[8]
[1] Livones.net. Ieva Neilande. Pieejams: http://www.livones.net/lv/cilveki/personalijas/ieva-neilande [Sk. 30.06.2021.].
[2] Cimermanis Saulvedis. Lībiešu zīmē // Latvijas Vēstnesis, Nr.228/229 (1998. gada 7. augusts).
[3] Blumberga Gundega. Ieva Neilande – tikai Andrim Jakubānam un Ērikam Hānbergam // Neatkarīgā Cīņa, Nr.64 (1993. gada 2. aprīlis), 1.lpp.
[4] Livones.net. Ieva Neilande. Pieejams: http://www.livones.net/lv/cilveki/personalijas/ieva-neilande [Sk. 30.06.2021.].
[5] Šuvcāne, V. M. (2007). Lībiešu gadagrāmata 2007. 159.lpp.
[6] Livones.net. Ieva Neilande. Pieejams: http://www.livones.net/lv/cilveki/personalijas/ieva-neilande [Sk. 30.06.2021.].
[7] Turpat.
[8] Lībiešu kultūras centrs (2006). Atvadu Vārdi Ievai Neilandei. Pieejams: http://www.livones.net/lv/norises/2006/atvadu-vardi-ievai-neilandei [Sk. 30.06.2021.].
Materiālu sagatavojusi Maija Laukmane
Rediģējusi Kitija Cietvīra
Talsu Galvenā bibliotēka
2021
Izmantojot materiālus, atsauce uz biogrāfisko vārdnīcu "Dižļaudis" un Talsu Galveno bibliotēku obligāta